W Mustangu dominującą religią jest buddyzm tybetański, ale są miejsca gdzie wciąż żywa jest tradycja bon- starożytna tradycja duchowa Tybetu odwołująca się do szamanizmu.
Buddyjskie symbole są wszechobecne- na każdym kroku spotyka się czorteny, murki mani czy powiewające na wietrze flagi modlitewne. W każdej większej wiosce jest klasztor, w którym codziennie rano odprawiana jest puja.
Podobno kiedy w 1991r. pierwsi obcokrajowcy przybyli do Mustangu jedyną prośbą króla była pomoc w zachowaniu buddyjskich malowideł w starożytnych gompach. Powiedział: „Ocalenie sztuki ocali ludzi, ponieważ nie mając duchowej tożsamości nie mają nic”.
W klasztorach nie wolno robić zdjęć, ich wnętrza są mroczne, jedynie w świetle latarki i świec można podziwiać niezwykłe dzieła: malowidła na ścianach, posągi, rzeźby, mandale czy starożytne księgi buddyjskie. Świadomość że liczą sobie co najmniej kilkaset lat i często są zachowane w oryginalnej formie robi niesamowite wrażenie.
Klasztor buddyjski w jaskini
Bardzo częstym motywem w Mustangu jest tzw. rigsum gonpo- trzy zgrupowane kolory symbolizujące najpotężniejsze bóstwa- czerwony symbolizujący Manjushri- bodhisattwę wiedzy i mądrości, biały- Avalokitesvarę- bodhisattwę bezmiernego współczucia, czarny- Vajrapani- walczącego ze złem. Trzy kolory odnoszą się również do trzech sfer: biały- do sfery niebieskiej, czerwony- ziemskiej, czarny- do zaświatów. Rigsum gonpo spotykany jest najczęściej w postaci trzech różnokolorowych czortenów stojących obok siebie oraz naprzemiennych trójkolorowych pasów, którymi pomalowane sa drzewa, czorteny, murki mani a także ściany domów- pełnią wtedy rolę bariery ochronnej przeciwko złym mocom.
Czorteny symbolizują cztery żywioły i emocje, które człowiek musi w sobie pokonać aby osiągnąć stan nirvany. Wewnątrz przechowuje się święte teksty, relikwie lamów i rytualne przedmioty.
W młynkach modlitewnych umieszcza się zwoje mantr i świętych tekstów, a wprawienie ich w ruch uwalnia zawarte w nich modlitwy.
Flagi modlitewne zapisane tekstami mantr i sutr, mają znaczenie rytualne, a ich celem jest oczyszczenie i uświęcenie przestrzeni, w której są rozwieszone.
Ich kolory symbolizują żywioły: żółty – ziemię, zielony – wodę, czerwony – ogień, biały – powietrze, niebieski - wszechświat.
Czasem na flagach umieszcza się też wizerunki zwierząt: garudy, tygrysa, pumy i smoka, które symbolizują różne aspekty osobowości: świadomość, pewność, radość, skromność oraz moc.
Według innych źródeł kolory są symbolem pięciu pierwszych buddów, zwierzęta natomiast to ich 'pojazdy'.
Lo Gekhar to najstarszy klasztor w Mustangu. Wg przekazów został zbudowany w VIIIw. przez nauczyciela buddyjskiego Padmasambhawę po zwycięskiej walce z demonem.
Dawny pałac królewski w Tsarang.
Według wierzeń przymocowane nad drzwiami domów rogi zwierząt bronią dostępu złym duchom.